Logo Crimpage

King Crimson - Składy

Wcielenia: I | II | III a | III b | IV | V | VI

Wcielenie I - "The Schizoid Man"
(13 styczeń 1969 - 16 grudzień 1969)

Wcielenie I

Ian Mc DONALD: saksofon, flet, mellotron, klawisze, chórki
Robert FRIPP: gitary
Greg LAKE: wokal, bas
Michael GILES: perkusja, instrumenty perkusyjne, chórki
Peter SINFIELD: słowa, okazyjnie miks na koncertach

Dik FRASER, Richard VICKERS: obsługa trasy
David ENTHOVEN, John GAYDON: menadżerowie

Następnie...

Niedługo przed trasą w USA Ian Mc Donald i Michael Giles postanowili opuścić King Crimson. Ian poinformował o tym Roberta Frippa 7 grudnia w czasie podróży do San Francisco.
3 stycznia 1970 "Melody Maker" poinformował o rozłamie w grupie na stronie tytułowej. Doniesiono także, że Robert Fripp będzie kontynuował przygodę z King Crimson z Greg'iem Lake'em i Peter'em Sinfield'em oraz dwoma nowymi członkami.

10 stycznia w "Music Now" pojawiły się plotki o odejściu Greg'a. Faktycznie Greg podjął już decyzję (ok. Bożego Narodzenia) o przyłączeniu się do Keitha Emersona i sformowaniu tria z perkusistą Carlem Palmerem (Emerson, Lake & Palmer).

W końcu stycznia rozpoczęło się nagrywanie drugiego albumu King Crimson. Peter Giles (Brat Michaela) został przyjęty na sesje nagraniowie, tak więc Greg mógł skoncentrować się na wokalu. Inni muzycy sesyjni podczas tego nagrania to Michael Giles na perkusji, Keith Tippett na fortepianie i Mel Collins na flecie i saksofonie. W ostatnim nagranym utworze, "Cadence and Cascades", słychać głos Gordona Haskella.
"In the Wake of Poseidon" został wydany 9 maja. Połowa utworów z tego albumu była w rzeczywistości skomponowana podczas poprzedniej trasy koncertowej.
Po raz pierwszy "Pictures of a City" (znane też jako "A Man, a City") zagrano na żywo w Fillmore East, w Nowwym Yorku, 21 listopada 1969. "The Devil's Triangle" to wariacja na temat utworu "Mars" Holsta i był regularną częścią repertuaru live. Ponieważ Ian McDonald jest współtwórcą "Cat Food", utwór został najprawdopodobniej skomponowany przed opuszczeniem przez niego grupy. Wreszcie, pierwotną melodię "Cadence and Cascade" skomponował Ian McDonald - nową melodię na płytę skomponował Robert Fripp..

Po nagraniu albumu, Robert Fripp próbował zwerbować nowych członków. Mel Collins pierwszy oficjalnie dołączył do King Crimson. Zwrócono się też do Keitha Tippetta ale ten odrzucił propozycję. Gordon Haskell dołączył jako basista i wokalista. Wreszcie perkusistą został Andy McCulloch.
Gdzieś w połowie sierpnia zespół (Fripp, Collins, Haskell, McCulloch) zaczał próby przed nagraniem nowego albumu i wystąpieniem na żywo. Na początku października 1970 ukończony został trzeci album King Crimson. Wtedy zespół zaczął próby przed następną trasą, ale wtedy Gordon Haskell zdecydował się opuścić grupę. Andy McCulloch wkrótce podążył w jego ślady. "Lizard" został wydany 11 grudnia 1970 r.

Kilku basistów i perkusistów zostało przesłuchanych i wreszcie około lutego 1971, Boz Burrell został zwerbowany jako basista i wokalista, a Ian Wallace jako perkusista.
Na scenie "Zoom Club" we Frankfurcie 12 kwietnia 1971 do życia powołane zostało:

Wcielenie II - "The Lost Castaway"

Wcielenia: I | II | III a | III b | IV | V | VI