Logo Crimpage

King Crimson - Dyskografia

<= Poprzednia | Lista płyt | Następna =>

Discipline (1981)

1. Elephant Talk (4:40)
2. Frame By Frame Przekład (5:05) *
3. Matte Kudasai (3:46) *
4. Indiscipline (4:30)
5. Thela Hun Ginjeet (6:23)
6. The Sheltering Sky (8:19)
7. Discipline (5:00) *
Okładka
Adrian Belew: gitara, wokal
Robert Fripp: gitara
Tony Levin: stick, bas, chórki
Bill Bruford: perkusja

Notka z pierwszego wydania Discipline:

"Po przedłużonej nieobecności na scenie muzycznej zespół King Crimson, jeden z najbardziej wpływowych i eklektycznych pionierów muzyki progresywnej, pojawił się ponownie w 1981 roku z płytą Discipline. Nagrana w składzie zawierającym założyciela Roberta Frippa (gitara i urządzenia), Adriana Belew (gitara, wokal), Tony'ego Levina (bas) i Billa Bruforda (perkusja), Discipline potwierdziła rolę King Crimson jako jednego z najbardziej intrygujących i oryginalnych zespołów współczesnej muzyki.

King Crimson uformowany w 1969 roku z basistą Greg'iem Lake'em w oryginalnym składzie, wyowulowal z lekka popowego brytyjskiego tria Giles Giles & Fripp. Grupa zadebiutowała w londyńskim Speakesy Club na wiosnę tego roku, a 4 miesiące później dzieliła scenę z Rolling Stonesami na ich historycznym koncercie w Hyde Parku. Pierwszy album King Crimson, In the Court of the Crimson King (1969), zwrócił uwagę poruszającymi tekstami i muzyką która pogodziła dynamiką rocka z wyraźnie awangardową wrażliowścią.

Nastąpiła seria pozytywnie przyjętych albumów: In the Wake of Poseidon (1970), Lizard (1970), Islands (1971), i nagrany na żywo Earthbound (1972). Do przełomowego albumu Larks' Tongues in Aspic (1973) Fripp zaprosił byłego perkusistę Yes Billa Bruforda i eks-basistę zespołu Family Johna Wettona, tworząc najbardziej pamiętny materiał grupy. Po nim nastąpił Starless and Bible Black (1974) i USA, drugi album live, nagrany w nowojorskim Central Parku w 1975 r. Następnie Fripp oglosił, że rozwiązuje grupę.

Jednakże w 1981 roku niezmordowany muzyk odżwieżył King Crimson nowym składem złożonym ze światowej klasy muzyków. Rezulatem jest Discipline wyróżniająca się siedmioma oryginalnymi nagraniami King Crimson, m.in. "Elephant Talk", "Indiscipline" i centralny utwór longplaya "The Sheltering Sky"."

 Tłumaczenie: Ł. Drozd