Autor Wątek: Dobra polska książka o King Crimson  (Przeczytany 6757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Clive Codringher

• Koneser
  • Nowy użytkownik
Dobra polska książka o King Crimson
« dnia: 22 Sierpień 2009, 07:59:49 »
Na początek pragnę się przywitać - to mój pierwszy post na tym, dość cichym, forum.

Chciałem spytać, czy jest jakaś dobra książka o KC wydana w Polsce? Kiedyś czytałem takie coś, wydane przez Rock Serwis, ale po pierwsze było to dość dawno (kończyła się chyba na roku 1991), a po drugie to nie zgłębiała ona zbytnio tematu. Pojawiło się coś ciekawszego od tego czasu? Nie śledzę kompletnie tego typu wydawnictw...

Offline Hennos

• (Хеннос)
  • Administrator
  • Użytkownik
    • 33741
    • CRIMPAGE - Polska Nieoficjalna Strona o King Crimson
Odp: Dobra polska książka o King Crimson
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Sierpień 2009, 23:00:08 »
Witam na forum!
Skoro u KC jest teraz cicho, to podobnie jest na naszym forum ;)
Widziałem dziś książkę o KC, ale było to tłumaczenie, więc trudno ją nazwać polską.
Zaczekaj na odpowiedź ceizuraca, on chyba o jakiejś słyszał.
Get back slapback backtalk halfback back track talkback
back to back I'll be back to get you back

Offline ceizurac

• (цеиэурац)
  • NadKoneser
  • Aktywny użytkownik
  • booty
    • 13326421
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Sierpień 2009, 12:29:32 »
Witam nowego forumowicza!

Ta nowa książka, o której Hennos pisze to "KING CRIMSON: Na dworze Karmazynowego Króla" autorstwa Sida Smitha. Można ją zamówić na http://www.rockserwis.pl/serwis.do?menu=main&pid=101949&cat=12&mcat=12&l=1

Poza tym ja mam pozycję z 1991 o tym samym tytule autorstwa Piotra Kosińskiego i Beaty Zawiei - i rzeczywiście to bardzo skrótowe przedstawienie historii KC, kończy się ona na 1991.
Confusion will be my epitaph.
As I crawl a cracked and broken path
If we make it we can all sit back and laugh.
But I fear tomorrow I'll be crying.
Yes I fear tomorrow I'll be crying.

Offline Clive Codringher

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Sierpień 2009, 16:24:13 »
Ta nowa książka, o której Hennos pisze to "KING CRIMSON: Na dworze Karmazynowego Króla" autorstwa Sida Smitha. Można ją zamówić na http://www.rockserwis.pl/serwis.do?menu=main&pid=101949&cat=12&mcat=12&l=1
O super. Wielkie dzięki za namiary, zainteresuję się nią, jeżeli warto. Czytałes?

Poza tym ja mam pozycję z 1991 o tym samym tytule autorstwa Piotra Kosińskiego i Beaty Zawiei - i rzeczywiście to bardzo skrótowe przedstawienie historii KC, kończy się ona na 1991.
Dokładnie tą pozycję czytałem. Za krótka była ;-)

Offline ceizurac

• (цеиэурац)
  • NadKoneser
  • Aktywny użytkownik
  • booty
    • 13326421
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Sierpień 2009, 17:44:46 »
O super. Wielkie dzięki za namiary, zainteresuję się nią, jeżeli warto. Czytałes?

Niestety nie czytałem.
Confusion will be my epitaph.
As I crawl a cracked and broken path
If we make it we can all sit back and laugh.
But I fear tomorrow I'll be crying.
Yes I fear tomorrow I'll be crying.

Offline Kuba

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Sierpień 2009, 23:25:20 »
"Na Dworze Karmazynowego Króla" jest kapitalną pozycją. Pomimo swej objętości, jest solidnie, czyta się z zapartym tchem, powiedziałbym więcej książka zmusza do słuchania ponownie płyt, ponieważ każdy utwór aż do 'Konstrukcji Światła' ma przedstawioną swoją dogłębną historię, co czyni lekturę bardzo wartościową. Sama historia zespołu/działalność Frippa też jest dobrze zaprezentowana, chociaż po przeczytaniu miałem mały niedosyt ;D.

Można się dowiedzieć masę rzeczy o King Crimson, co prawda nie są to "Moje Wspomnienia" Nicka Maisona (ogromna księga, cena też bardzo wysoka), to nie wyobrażam sobie by fan KC jej nie miał w posiadaniu. Często po nią sięgam, jeśli nie przed słuchaniem jakiegoś albumu, to po. Absolutnie pozycja obowiązkowa. Gorąco polecam.
How can I be free?
How can I get help?
Am I really me?
Am I someone else?

Offline Hajduk

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Sierpień 2009, 22:37:29 »

Chciałem spytać, czy jest jakaś dobra książka o KC wydana w Polsce? Kiedyś czytałem takie coś, wydane przez Rock Serwis, ale po pierwsze było to dość dawno (kończyła się chyba na roku 1991), a po drugie to nie zgłębiała ona zbytnio tematu. Pojawiło się coś ciekawszego od tego czasu? Nie śledzę kompletnie tego typu wydawnictw...

Nie istnieje, żadne dobre wydawnictwo książkowe w języku polskim dotyczące King Crimson.
Ksiązka Piotra Kosińskiego i Beaty Zawieji wydana w 1991 roku to skrótowe kompendium wiedzy oparte głownie na wycinkach prasowych opublikowanych w książce dołączonej "The Young Person's Guide To King Crimson" (Island 1976), i innych prasowych materiałach. Jako wstęp do tematu - jest znakomita, jako szerokie kompendium - nie.

Książka napisana przez Sida Smitha, namaszczona przez Roberta Frippa to własnie szerokie kompendium - napisane z pasją, znastwem tematu, okraszone wieloma wypowiedziami większości muzykow - pochodzących głownie z wywiadów przeprowadzonych do tej własnie pozycji. Minusem jest omówienie tylko płyt studyjnych grupy - przecież KC to zwierze koncertowe, i może zbyt mały krytycyzm. Ale "In The Court Of King Crimson" to pozycja obowiązkowa. Ale do przeczytania tylko w języku angielskim.

Offline Hajduk

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sierpień 2009, 23:03:09 »
Długo by wyliczać wszystkie bledy polskiego "tłumaczenia"... dośc powiedzieć, że egzemplarz, który posiadam w języku polskim (a kupiłem dwa, bo jeden dla kumpla) sprawia wrażenie tekstu wrzuconego do translatora i wydrukowanego jako "tłumaczenie".
Najbardziej kuriozalny przykład to literówka w słowie "minor" (nieletni), zmieniająca je na "mirror" lustro, w opisie "Easy Money".
W oryginale:
Plamer-James [...] claiming the lyrics were written by way of a joke aimed at people guided by the lowest motives. This might go some way to explain the infamous alternative verse used in concert and its reference to sex with minor" (s. 169) co można było by przetłumaczyć jako "Richard Palmer-James wyjaśniał, że tekst utworu był swego rodzaju pamfletem (dowcipem) wymierzonym w ludzi kierujących się najniższymi pobudkami, co mogłoby wyjanić fakt użycie przez grupę w wykonanaiach koncertowych kontrowersyjnej, alternatywnej zwrotki, w której znalazły się odniesienia do uprawiania seksu z nieletnimi."
Spolszczenie:
Palmer-James (...) twierdził, iż słowa były napisane jako dowcip wymierzony w ludzi kierujących się najniższymi motywami. To wyjaśnia użycie podczas koncertów haniebnej, alterantywnej zwrotki opisującej seks z lustrem." (s. 148)
Nawet tak proste zdanie:
"...before acquiring a basic kit containing a bass drum and snare with a cymbal attachment" (s. 10) czyli "zanim zakupił [Michael Giles] prosty zestaw składający się z bębna basowego/centralki/taktowego, werbla i kilku talerzy", zostało sknocone w taki sposób: ""zanim zdobył podstawowy zestaw składajacy się z  perkusji basowej i spręzyn rezonujacych z dodatkiem cymbałów. (s. 10)
« Ostatnia zmiana: 28 Sierpień 2009, 23:29:29 wysłana przez Hajduk »

Offline Hajduk

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Sierpień 2009, 23:06:05 »
Do ściagnięcia za darmo jest praca Erica Tamma "robeert Fripp: From King Crimson to Guitar Craft" wydana przez wydawnictwo faber & faber w 1990 roku.
http://www.erictamm.com/books.html
No i swoje wspomnienia spisał Bill Bruford.

Offline Hennos

• (Хеннос)
  • Administrator
  • Użytkownik
    • 33741
    • CRIMPAGE - Polska Nieoficjalna Strona o King Crimson
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Sierpień 2009, 02:35:04 »
Nawet tak proste zdanie:
"...before acquiring a basic kit containing a bass drum and snare with a cymbal attachment" (s. 10) czyli "zanim zakupił [Michael Giles] prosty zestaw składający się z bębna basowego/centralki/taktowego, werbla i kilku talerzy", zostało sknocone w taki sposób: ""zanim zdobył podstawowy zestaw składajacy się z  perkusji basowej i spręzyn rezonujacych z dodatkiem cymbałów. (s. 10)

To mnie nieźle rozbawiło ;D
Jestem byłym perkusistą i wiem, jak części zestawu się nazywają ;)
Cymbał po prostu to tłumaczył, dobrze, że nie kupiłem tej pozycji (nie miałem już pieniędzy na zakupy).
Get back slapback backtalk halfback back track talkback
back to back I'll be back to get you back

Offline Clive Codringher

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Sierpień 2009, 07:12:09 »
Dziękuję Wam wszystkim za informacje. Będę jednak omijał książkę Smitha - mnie też denerwują złe tłumaczenia.

Natomiast ciekaw jest bardzo autobiografii Bruforda - w końcu to facet, który grał w mnóstwie świetnych zespołów i pewnie ma wiele do powiedzenia.

Offline Hajduk

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Sierpień 2009, 00:03:00 »
Wspomnienia Bruforda są bardzo ciekawe, ale zarówno wiele wyjasniają, jak i "zaciemniają".
Warta polecenia jest analiza tekstów Petera Sinfilda "Promenade the Puzzle" dokonana przez Johna Greena, można je znaleźć tu: http://www.songsouponsea.com/Promenade/ChapterOne.html

Offline Jurski

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Styczeń 2010, 10:39:41 »
Ja jestem w trakcie książki Smitha (na etapie Thrak) i mimo wkurzających błędów, czyta się ją bardzo fajnie.