Autor Wątek: King Crimson a Kanye West  (Przeczytany 2440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciek_

• Koneser
  • Nowy użytkownik
King Crimson a Kanye West
« dnia: 23 Grudzień 2010, 00:13:18 »
witam, to mój pierwszy post na tym forum, ale nowy w temacie KC raczej nie jestem ;)
aż dziwne, że nikt nie komentuje (a przynajmniej nie znalazłem takiego wątku) tego, co Kanye West zrobił ze Schizofrenikiem...nie będę podawał linków do utworu "Power", w którym mamy całkiem wyraźnie i odważnie zsamplowany utwór Crimsonów. Też nie skomentuję samego kawałka, ale znalazłem wczoraj taką oto perełkę na youtube http://www.youtube.com/watch?v=XaSbivTq-uQ&feature=related
moim zdaniem sympatycznie i z dystansem odnosi się do całej sprawy :) jakie są wasze opinie o "coverze"?

Offline Martha

• Wampiryzator
  • Nowy użytkownik
Odp: King Crimson a Kanye West
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Grudzień 2010, 23:37:55 »
Witam na forum!
Ja niestety aktualnie przebywam na urlopie w miejcu, gdzie jest tylko internet mobilny, niezbyt się nadający do YouTube, ale zobaczę to na "normalnym", gdy tylko będę mogła :)
Schizofrenik zabrzmiał też ponoć ciekawie na koncercie "Crimson Garden" w Sali Kongresowej w czerwcu, wykonany przez Mastelotto i Gunna.
Ja tego niestety nie widziałam, ale kilka osób z tego forum tam było.
Waiting for the doctor to come.

Offline Wobbler

• Koneser
  • Użytkownik
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Grudzień 2010, 15:37:41 »
Who the hell is Kanye West???

Offline Hajduk

• Koneser
  • Nowy użytkownik
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Grudzień 2010, 10:11:54 »
Myślę, że ktoś, kto zadał sobie tyle trudu by przygotowac taki filmik nie do końca orientuje się w temacie.
Mimo, że menagement (albo i sam Kanye West)  nie zgłosił się do Roberta Frippa o możliwość wykorzystania sampla "21st Century Schizoid Man" w jednym z utworów Westa, sam Robert nie ma nic przeciwko. Fripp wielokrotnie pisał o tym w swoich dziennikach.

29 maja 2010:
"This doesn’t seem like something that Fripp would approve.

Actually, yes it is. I like Power & would have approved, had I been approached. Probably, Mr. Kanye acted in good faith & left it to his people to arrange licensing."

6 czerwca 2010
"This is not Kanye’s fault & I have no problem with the use of the sample; rather, I encourage it. "

Aż w końcu obie strony doszły do porozumienia co do licencji do wykorzystania "Schizofrenika" w "Power".

25 cerwca 2010
"Kanye & KC

:: Posted by Sid Smith on Fri., Jun 25, 2010
Following a personal call between RF & Kanye on Thursday evening and exertions from both Kanye West & DGM teams, at 17.03 this evening agreement was reached for the licensing of 21CSM. RF has personally supported & encouraged this throughout.

Without artist intervention, this may have fallen apart."

Może dlatego nikt tego nie komentował.
Cały "problem" jest szerszy i dotyczy wielu aspektów.
I. Plądrofonii
II. Pratyktyk postmodernistycznych
III. Praw autorskich.

Ja osobiście nie mam z tym problemu (choć jako mlody człowiek było to dla mnie nie do przyjęcia). Niech każdy (zgodnie z obowiązującym prawem) wykorzystuje jakikolwiek utwór jako sampel w jakimkolwiek innym utworze.